PL EN RU    E-KANCELARIA ZALOGUJ SIĘ
Centrum Prawa Żywnościowego - logotyp
Menu

Eksport żywności opakowanej do Chin – nowe zasady kontroli etykietowania

05 Luty 2018

Na początku stycznia chiński Generalny Urząd Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny uchwalił nowe przepisy dotyczące kontroli i nadzoru etykietowania żywności opakowanej – zarówno tej przywożonej do Chin, jak i z nich eksportowanej.

Zgodnie z nimi eksporter do Chin ma obowiązek zapewnić, że sprowadzana żywność opakowana posiada etykiety zgodne z chińskim prawem oraz wymaganiami bezpieczeństwa żywności oraz że odpowiada za zamieszczone  na niej oświadczenia. Z kolei importer odpowiada za sprawdzenie etykiet tejże żywności. Tylko żywność spełniające powyższe wymagania może być dopuszczona na rynek chiński. Dodajmy, że i na eksportera z Chin został nałożony obowiązek zapewnienia poprawności etykietowana względem wymogów kraju docelowego.

Pozostałe przepisy odnoszą się do sposobu przeprowadzania kontroli i  nadzoru importowanej żywności przez chińską inspekcję oraz wymaganych dokumentów. Przewidziano w nich m.in. surowsze traktowanie w przyszłości importera, który wprowadził już na rynek chiński produkt, co do którego stwierdzono nieprawidłowości.

 

Powrót