PL EN RU    E-KANCELARIA ZALOGUJ SIĘ
Centrum Prawa Żywnościowego - logotyp
Menu

System świateł drogowych - francuski sprzeciw

25 Sierpień 2014

Stowarzyszenie Caobisco poparło francuskich producentów czekolady w proteście przeciw projektowi wprowadzenia oznakowania opartego na zasadzie świateł drogowych (traffic lights system).

Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło w czerwcu br. propozycję nowych uregulowań w prawie żywnościowym, która zawierała m.in. oznaczanie produktów kolorami - w zależności od posiadanych wartości odżywczych.

Stowarzyszenie producentów Confédération des chocolatiers et pâtissiers de France wystosowało petycję do Ministra Tourraine, aby zrezygnował z przyjęcia proponowanych rozwiązań prawnych.

Coabisco zgadza się z francuskimi producentami argumentując, że informacje dotyczące wartości odżywczych powinny być podawane w sposób neutralny, tak aby każdy konsument mógł samodzielnie dokonać oceny.

Cechą charakterystyczną produktów czekoladowych jest wysoka zawartość tłuszczu, więc będą one opatrzone kolorem czerwonym. Takie oznaczenie może spowodować zaburzenie obrazu czekolady i może doprowadzić do rezygnacji z zakupu przez część konsumentów.

Artykuł dostępny jest tutaj.

Powrót